כל הפרטים על קבורה במהלך תקופת הקורונה

מגפת הקורונה הובילה לשינוי משמעותי בתהליכי הקבורה בישראל, כמו גם בעולם. מהם השינויים ומה חשוב לדעת? להלן הפרטים.

קבורה במהלך תקופת הקורונה: כל מה שרציתם לדעת אך חששתם לשאול

לצערנו, הקורונה מובילה לשינוים מרחיקי לכת אשר הציבור הישראלי אינו מוכן או יכול להכיל, בעיקר בכל הקשור לתהליך הקבורה ומנהגי האבלות היהודים. ע"פ הנחיות משרד הבריאות, אדם אשר נפטר מהנגיף יטופל אך ורק ע"י הגוף המורשה לכך – חברת קדישא. לפני תהליך הקבורה יגיע אחד מבני המשפחה כדי לזהות אותו, כאשר הוא עטוף בציוד מיגון מלא. במידה ואין לנפטר בני משפחה, הנהלים קובעים כי הרופא המחוזי הוא זה שיטפל במקרה. באופן חריג בן או בת משפחה לא יוכלו לעלות על האמבולנס עד לקבר, ומספר האנשים אשר יוכלו להגיע להלוויה עצמה הוגבל ל 20 אנשים – גם כאשר לא מדובר בנפטר מהנגיף. כמו כן, אם באתם לאחר השלב בו בוחרים מצבות, חשוב לומר כי גילוי מצבות ועלייה לקבר אסורים באופן קבוצתי, אלא רק כבודדים.

איסור התקהלות בבית העלמין

משרד הבריאות אוסר על התקהלות בשטח בית העלמין, ולכן מגביל את מספר המוזמנים למינימום האפשרי. איסור ההתקהלות רלוונטי גם באשר לשבעה ולכן כאשר בן משפחה נפטר, המשפחה האבלה תשב במתכונת מצומצמת ורק ע"י מי שגר באותו הבית. עם זאת, ניתן להעניק גם לבני המשפחה והחברים הזדמנות לצפות בהלוויה באמצעות פלטפורמות ייעודיות כמו ZOOM אשר מאפשרת למספר רב של משתתפים לצפות בטקס ואף לשוחח עם בני המשפחה, באופן מרוחק. מדובר בתקדים שלא נראה כדוגמתו מאז הוקמה מדינת ישראל, ולכן מדובר בתהליך שונה של אבלות וקבורה אליו הציבור מתקשה להתרגל.

כל הפרטים על קבורה- במהלך תקופת הקורונה

אלטרנטיביות לקבורה בתקופת הקורונה

על אף הצער והיגון אשר נלווים לפרידה מאדם אהוב, ובוודאי אדם אשר נפטר מהנגיף, חשוב לזכור כי בימים אלו ישנן פלטפורמות נוחות אשר מאפשרות גישה מהירה למידע. מומלץ להיכנס לאתר הרשמי של משרד הבריאות אשר מתעדכן בכל עת בהנחיות חדשות וכן לשוחח עם גורמים מקצועיים מחברת קדישא. אולם, חשוב לזכור כי כיום ישנה אפשרות גם לקבורה אלטרנטיבית אשר מאפשרת לבני המשפחה להיפרד מהנפטר/ת באופן חילוני וללא התערבות מצד חברת קדישא. מדובר בטקס אשר נערך שלא ע"פ כללי הטקס אלא בהתאם לדרישות של המשפחה, והוא נחשב לנתיב אלטרנטיבי בעבור חילונים כמו גם הציבור הכללי המבקש להיפרד מהיקר לו באופן מכבד אך לא דתי, על אף כי ניתן לשלב בטקס אלמנטים דתיים כמו קריאת קדיש. לסיכום, אין עוררין על כך כי מדובר בתקופה לא פשוטה ובוודאי כאשר מדובר בתהליך של קבורה, בייחוד לאור האיסור לעלות לקבר בהרכב מלא. עם זאת, משרד הבריאות מעדכן בכל עת וע"פ הצפי המצב עשוי להשתנות בחודשיים הקרובים, ולכן התעדכנות שוטפת דרך משרדי הממשלה היא חיונית.