מהי חובת הזהירות של רופא כלפי חולה?

כשמדובר בבריאות, כנראה הדבר החשוב ביותר לכל אדם, אנו סומכים בעיניים עצומות על הרופאים שלנו, החל מרופא המשפחה שפוגש בנו לעיתים קרובות יותר ועד לרופאים המומחים אליהם אנו מגיעים אחת לזמן מה ולרופאים המטפלים בחדרי המיון ובבתי החולים. האמת, שאין סיבה שלא, שכן לרוב הרופאים הם אנשים מוכשרים שעברו מסלול הכשרה מפרך וצברו ניסיון רב לפני שהגעתם אליהם, אך חשוב ביותר לזכור שגם הם בני אדם שלעיתים עושים טעויות כמו כולם. יתרה מכך, רבים מהם עובדים שעות רבות ונתונים ללחצים מכיוונים שונים, מה שעשוי לגרור טעויות שבמקרים הקיצוניים גם עלולות לסכן את חיי המטופלים. על כן חשוב שלא לקחת כלום כמובן מאליו. להלן הנקודות החשובות הנוגעות לחובת הזהירות של הרופא כלפיכם המטופלים. מומלץ לשים אליהן לב מהביקור הבא שלכם ואילך.

מתן אבחון מקצועי ומקיף

חלק הארי מהמקרים המגיעים מדי יום לשולחנו של הרופא מכיל בתוכו מקרים פשוטים וקלים לפענוח לכאורה. במצבים כאלה מרביתם יתנו אבחון מהיר לבעיה ויציעו טיפול ללא מחשבה מעמיקה כאשר לעתים האבחון עשוי להיות שגוי מיסודו. חשוב לדעת כי אבחון שגוי ייחשב כרשלנות רפואית לכל דבר והוא למעשה מהווה עילה לתביעה. אם אתם מרגישים כי הרופא שבדק אתכם היה נמהר אל תהססו להביע את התחושה הזאת בפניו. אם יש לכם חשד שהדבר ממנו אתם סובלים הוא לא מה שאבחן הרופא, אמרו לו מה אתם מרגישים ואל תחששו מכך שאתם לא אנשי רפואה מוסמכים. אחרי הכל אין מי שמכיר את הגוף שלכם טוב יותר מכם.

מהי חובת הזהירות של רופא- כלפי חולה

הסבר מפורט על משמעות האבחון ודרכי הטיפול

קיבלתם אבחון מהרופא ואתם נוטים לקבל אותו? מצוין, אך לא כאן הסתיימה חובת הזהירות של הרופא כלפיכם. גם אם מדובר במחלה קלה או במצב רפואי זמני ביותר, על הרופא לספק לכם הסבר מקיף ומפורט על מצבכם. ממה הוא נובע, מהם גורמי הסיכון שלו ואם יש דרך להימנע ממצב כזה בעתיד וכיצד. אם נרשם לכם טיפול תרופתי כלשהו, על הרופא להסביר לכם על אופן הנטילה במדויק והאם יש שעות מסוימות ליטול את התרופה או מזונות מסוימים שיש להימנע מהם. שוב, אם אתם מרגישים שלא קיבלתם את המידע הזה עמדו על זכותכם לקבל אותו ועל חובת הרופא לספק אותו.

גילוי נאות והצעת חלופות

גם אם הרופא שבודק ומטפל בכם הוא המומחה ביותר בתחומו וגם אם הוא בטוח במידה רבה ביותר כי האבחון שהוא מציע הוא אכן האבחון הנכון, עליו לשקף לכם את העובדה כי גם הוא עשוי לטעות ולהסביר לכם כי במידה ותהיו מעוניינים לקבל חוות דעת נוספת מרופא אחר, ניתן לעשות כך גם אם הוא מאמין כי בדיקה נוספת לא תעלה תוצאות שונות.