7 דרכים להתמודדות עם חרדת בחינות

כמעט ואין סטודנט שלא מכיר את התופעה תקופת הבחינות מגיעה, המאמרים מצטברים, מועדי ההגשה מתקרבים ומפלס הלחץ והחרדה רק עולה ועולה. עם התופעה הזאת מתמודדים עשרות אלפי סטודנטים במדינת ישראל בתקופת הבחינות (ולעתים גם במהלך כל תקופת הלימודים), כאשר לאחרונה נמצא כי היא מתחילה לפעמים כבר בתקופת תיכון ולעתים אפילו קודם לכן. אצל חלק זה מתבטא בנדודי שינה, אצל אחרים בתחושת מועקה כבדה ויש כאלה שאפילו סובלים מהתקפי חרדה. מבלי להיכנס לדיון העמוק על דרישות מוגזמות ואופי המערכת, נאמר שיש דרכים להתמודד עם התופעה ושממש לא חייבים לסבול. אספנו בעבורכם שבעה דרכים להתמודדות עם הלחץ והחרדה

טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

אחד מענפי הטיפול המודרניים המוכרים ובעל שיעור הצלחה גבוה ביותר. הדגש בטיפול CBT הוא שינוי בדפוסי חשיבה ובניהול רגשות באופן ממוקד, המביאים להקלה מהירה יחסית של הלחץ והחרדה. עם טיפול CBT מקצועי ניתן בהחלט להביא להקלה בחרדה ולחץ לפני בחינות על ידי אימוץ הרגלים ודפוסי חשיבה חדשים המביאים לשחרור מהדפוסים הישנים שגרמו לחרדה.

יוגה ומדיטציה

יוגה ומדיטציה הם שם כללי למגוון רחב מאד של שיטות תרגול שהתפתחו במזרח הרחוק לפני שנים רבות. כיום כבר הוכח מדעית כי יוגה ומדיטציה מביאים לרגיעה של גלי המוח גם בטווח הקצר ומסייעים להתמודד עם שלל רעות חולות וביניהן מתח וחרדה. תוכלו למצוא ברחבי הרשת מגוון שיטות לתרגול עצמי כולל סרטוני וידאו עם הדרכה או לחלופין למצוא בקלות חוגים בקרבת מקום מגוריכם. למי שיצליח להתמיד בתרגול לאורך זמן מובטחים שלל יתרונות בריאותיים ובכלל חיים הרבה פחות מתוחים.

מוסיקה מרגיעה

על השפעותיה הרבות והטובות של המוסיקה דובר לא אחת, אך מעטים הם אלו שעושים בה שימוש על מנת להתמודד עם מתח וחרדה. מחקרים הראו כי סוגים שונים של מוסיקה משפיעים אחרת על אנשים אחרים וכי לכל אדם יש מוסיקה שבכוחה להרגיע אותו. מצאו את המוסיקה המועדפת עליכם ונסו להאזין לה ברגעים בהם אתם מבחינים שהחרדה צפה ועולה, בין אם זה בזמן ההתכוננות למבחן או דווקא ביום הבחינה.

 דרכים להתמודדות עם חרדת בחינות7

ספא מפנק

זו אולי הוצאה כלכלית לא קטנה אם יש צורך לחזור על כך הרבה, אך אם החרדה תופסת אתכם ברגעים נקודתיים זה בהחלט יכול להיות פתרון מצוין. חפשו ספא טוב בקרבת מקום והפיגו את המתח עם סאונה חמה ועיסוי לשחרור השרירים, דרך מצוינת להוריד קצת מתח מהכתפיים, תרתי משמע.

רסקיו ופרחי באך

רבים מעידים כי השימוש בתכשירים הטבעיים הללו מסייע להם בהורדת מתח בנקודות רבות בחיים. הוועצו עם הומאופת או איש מקצוע כלשהו לפני השימוש ובדקו האם התמציות הללו עוזרות לכם.

דמיון מודרך

בהחלט שיטה מצוינת להכין את הנפש לקראת גורם החרדה ובמקרה הזה, הבחינות. בחרו במטפל טוב בעל המלצות וטפלו בשורש החרדה עוד לפני שהיא מופיעה.

פסיכודרמה

שיטת פסיכותרפיה מצויינת שבדומה לדמיון מודרך, מאפשרת להכין את הנפש לסיטואציה בה מופיעה החרדה על ידי סימולציה, מה שעשוי להפחית או אפילו להעלים את החרדה בזמן אמת. מומלץ לחפש קבוצת תרגול בקרבת מקום.