מבחן מחוננים

הורים רבים שמחים לדעת, שילדיהם אותרו כמחוננים, אך על מנת להיכנס למסגרת חינוכית, שתומכת את היכולות הקוגניטיביות שלהם הם נדרשים לעבור מבחנים בני עשרות ואף מאות שאלות. מתי נערכים המבחנים? על ידי אלו מכונים? והאם נדרשת הכנה על מנת לעבור אותם?

מבחן מחוננים

מבחן מחוננים- פרטים כללים

מדי שנה בין החודשים ינואר למרץ נערכים מבחני מחוננים ע"י גופים חיצוניים מטעם משרד החינוך. הזימונים למבחנים ניתנים על ידי בית הספר בפרק זמן של שבועיים קודם למועד המבחן. מבחן מחוננים אורך כשעה, בו יתבקשו התלמידים לענות על 100 שאלות, שמתחלקות בין חשיבה מילולית, כמותית וחשיבה מרחבית. מתכונת המבחנים דומה עד מאוד למבחנים פסיכומטריים, אך מותאמת לגילם של תלמידי בית הספר. (מבחן מחוננים לתלמידי כיתות ב'-ד' נערך ע"י מכון סאלד)

מה בוחן כל פרק ופרק במבחן מחוננים?

כאמור מבחני מחוננים נחלקים לשלושה פרקים מרכזיים:
הפרק הראשון עוסק בחשיבה כמותית ובו מוצגות לתלמידים בעיות מילוליות בחשבון.
הפרק השני הוא החלק המילולי, והוא כולל בחינה של ידע כללי ואוצר מילים.
ואילו הפרק השלישי בא לבחון את מידת היצירתיות והחשיבה המרחבית של הילדים, וזאת על ידי מבחני צורות (בדומה למבחנים פסיכוטכניים ופסיכומטריים)

חלק מהשאלות מוקראות לתלמידים מראש על ידי הבוחנים.

מתי נערכים המבחנים?

המבחנים נערכים בין החודשים ינואר למרץ, הזימון אליהם מתקבל כשבועיים ממועד המבחן, על ידי בית הספר, והתוצאות מתקבלות בדרך כלל במהלך חודש יוני.

האם נדרש לבצע הכנה למבחני מחוננים?

מבחן מחוננים, הוא מבחן משמעותי, שמשפיע על עתידו של התלמיד, התלמיד מודע לכך, ולכן מבחני מחוננים עלולים להיות מאורע מלחיץ מאוד בקרב התלמיד הצעיר, שמעבר לכך נדרש להתמודד עם לחץ נוסף מלבד תכנית הלימודים הכיתתית שלו.
אחת הדרכים להתמודד ולצלוח את המאורע היא על ידי הכנה למבחני מחוננים אותה ניתן לבצע דרך לומדות אינטרנטיות או דרך מכוני הכנה והשמה, ממש בדומה למכונים העוסקים הכנות למבחני כניסה לעבודה ומבחני פסיכוטכני/ פסיכומטרי.

מה יכול להשיג התלמיד באמצעות הכנה למבחני מחוננים?

באמצעות הכנה למבחני מחוננים התלמיד יכול לקבל מושג ראשוני למה שמצפה לו במבחן, הוא מתרגל את הבעיות הכמותיות, המילוליות והמרחביות לומד לענות במהרה על השאלות, ואף יכול לעמוד בזמנים. שימו לב, שהמבחן, דומה מאוד במהותו למבחנים פסיכומטריים, גם כאן התלמיד לא יכול לשוב אחורה ולפתור בעיות, עליו לעמוד בזמנים קצרים (פחות מדקה לפתירת בעיה) התרגול הזה, שמתאפשר באמצעות הכנה למבחני מחוננים מאפשר לו לקבל ביטחון ומושג, ולמעשה הוא מכין את השרירים למאמץ הקוגניטיבי, שנדרש ממנו.

לסיכום, הכנה למבחני מחוננים עוזרת לתלמיד ולהוריו לקבל מושג ראשוני משמעותי על הצפוי לו ולהתמודד טוב יותר עם האתגר.

השארת תגובה