הכנה למבחן המחוננים – מה שכדאי לדעת

הכנה למבחן המחוננים

מבחן המחוננים הוא מבחן חתך שעושים ברמה הארצית ומטרתו לאתר תלמידים מחוננים תוך הרצון לספק ולאפשר להם מסלול חינוך מותאם באופן אישי לצרכים הקוגניטיביים שלהם. מבחן המחוננים מתרחש באופן ארצי וגורף מזה שנים רבות ולמען האמת מדובר בפרויקט מקסים, מעשיר, מעצים ומאתגר. המסלול המאתגר הוא נפלא עבור מי שזה מתאים לו.

הבחינה האמתית שנעשית במקביל לתהליכי הכנה למבחן המחוננים או לכל הפחות זו הבחינה שיש לבצעה, היא עד כמה זה מתאים לתלמיד. תלמידים מחוננים באמת פורחים בתכניות הטיפוח למחוננים וזוכים להעשיר את עולמם הפנימי כמו גם הדידקטי ברמות יוצאות דופן. זה משרת לא רק את החיים של עכשיו אלא מאפשר לבנות בסיס יציב, עשיר ומרתק לעתיד. אבל, ויש אבל. זה מסלול תובעני שלא מחליף את תכנית הלימודים המרכזית אלא משתלב יחד אתה בכל מני אופנים.

האם כדאי בכלל לעשות הכנה למבחן המחוננים?

מבחן למחוננים הוא מבחן ייעודי שמטרתו לאתר תלמידים מסוימים, במטרה להתאים להם תכנית לימודים ייעודית. יש לזה כמובן משמעויות וכאמור, מי שזה מתאים לו. יחד עם זאת, יש הרבה מאד תלמידים חזקים מאד, ואף מחוננים בתחומים רבים, ואילו מתמודדים עם קושי מסוים בתחום ספציפי. במקרים כאלה, יש מקום בהחלט לפנות אל הכנה למבחן המחוננים ולהפיק ממנה את המקסימום.

חשוב להדגיש שתכניות הפיתוח הן בגדר אפשרות וממש לא בגדר חובה. זאת ועוד, תמיד אפשר לפרוש באמצע וכן גם יש גיוון מאד גדול של תכניות שונות, כך שאפשר לשנות אותן לאורך הדרך.

כאשר כן מתקיימת התאמה בין התכנית לרצונות הפרטיים של הילד, ויש קושי מסוים באחת מהתחומים שנבחנים בבחינה, הרי שזה המצב האופטימלי בו בהחלט כדאי וראוי להשקיע בתהליך של הכנה למבחן מחוננים. במקרה כזה להכנה יהיה ערך מוסף משמעותי והיא תהווה את הגורם המכריע.

איך עושים הכנה למבחן המחוננים

במידה ואכן מדובר במצב מתאים ויש מקום להשקיע בהכנה הולמת, הרי שיש כמה דרכים לעשות זאת. הדרך המורכבת יותר לעשות את זה היא לבד. למה היא מורכבת? משום שבלי הדרכה ראויה, בסופו של דבר פוטנציאל השינוי יהיה מזערי. כן, להיחשף למבחנים לדוגמה ולעשות עבודה עצמית וביתית זה נפלא, זה משמעותי ויש לזה ערך שלא אפשרי וגם לא כדאי להתעלם ממנו. יחד עם זאת, כאשר מדובר על תלמיד שמתאים לתכנית אבל יש לו התמודדות ספציפית, הדרכה מקצועית תהיה נחוצה. מדוע? לרוב כאשר יש מחסום ספציפי זה לא קשור ליכולות קוגניטיביות כמו שזה קשור בסיבות רגשיות, אישיות, סוגיות של ביטחון עצמי וכיוצא באלה. נכון, לא תמיד. לעיתים זה גם פונקציה דידקטית, אבל גם במקרים כאלה הנחיה מקצועית תהיה הדרך המהירה להצלחה.

לכן, ההלצה בדבר הכנה למבחן המחוננים תמיד תהיה להכנה מקצועית על ידי חברה שמתמחה בתחום ומסוגלת לספק הכנה מותאמת אישית תוך יכולת מיקוד על תחומים שונים שנבחנים בבחינה לרבות איזושהי התייחסות שהיא מעבר. כמובן שבמקרים שמדובר על מצבים של הפרעת קשב וריכוז ו/או וויסות חושי אז יש מקום להעניק מענה ספציפי וייעודי לסוגיות אלו, אך גם מצבי הביניים זקוקים להתייחסות.