בדיקת דירה יד שנייה לא רק סמוך לרכישה

בדיקת דירה יד שנייה

בדיקת דירה יד שנייה היא בדיקת בדק בית שמיועדת לנכסים שנרכשים מבעלות קודמת, בשונה מנכסים שנרכשים הישר מידי הקבלן. למרות שקונספטואלית המצב זהה, זאת לאור העובדה שהמוכר מחויב כלפי הקונה ממנו לעמוד בתנאי המכירה ותכנית הבנייה של המבנה.

ליקויי בנייה יכולים להיות ליקויים שנוצרו עוד בשלב הבנייה ויכולים להיות ליקויים שנוצרו לאורך חיי הנכס, כמו למשל באמצעות תוספות בנייה, שינויי בנייה, שינויים על השטח עצמו, שינויים בתשתית ונזקים שנגרמו כתוצאה מכך וכיוצא באלה.

מתי כדאי לעשות בדקת דירה יד שנייה?

בדיקת דירה יד שנייה מומלץ לעשות בשלב כמה שיותר סמוך לקנייה עצמה, על מנת לממש את האחריות שניתנת מהקבלן וכן על מנת להבטיח את כל הזכויות כאשר מדובר על דירה מבעלות קודמת. על כל פנים, מועד הרכישה הוא אינו המועד היחיד ובפועל מומלץ לעשות בדיקת דירה יד שנייה מדי כמה שנים ולו רק על מנת להבטיח את בטיחות הבית.

כלומר, אף על פי שבדק בית היא בדיקה שמאפיינת את מועד הרכישה לרוב, הרי שיש בה מידע רב ושימושי מאד על אודות הנכס, וככזה ובכדי לאפשר את מידת הבטיחות המרבית שבמגורים בו. אם כן במידה ולא נעשתה בדיקה יסודית של הבית והתשתיות שלו בשנים האחרונות, מומלץ מאד לבצע בדיקת דירה יד שנייה כדי להבין מה זקוק לתחזוקה ולטפל במקביל.

בדיקת דירה יד שנייה- התאמה לפני החורף

אחד השימושים החיוניים של בדק בית, הוא מטרות בטיחות ואיכות החיים ולא רק לאומדן כלכלי. אחד המצבים החיוניים, במיוחד בחורף הישראלי, שאמנם קצר מאד, אבל ממוקד מה שמייצר מתכון מושלם להצפות. זאת בדיוק הסיבה שבדק בית היא בדיקה חיונית לקראת החורף. לא בחורף עצמו שבו הרבה יותר קשה לעשות שיפוצים ותיקון ליקויים, אם בכלל. אלא בחודשי הקיץ, בהם ניתן לבצע שינויים נחוצים ולאפשר ל הכל להתייבש בנחת.

בדקית דירה יד שנייה מאפשרת לבצע בדיקה יסודית וקפדנית של התשתיות כמו גם של הגג ולספק את מתווה הפתרון הנחוץ על מנת להכין את הבית לחורף, למנוע דליפות והצפות, לסתום נזילות ולהבטיח בית מוגן, יבש ובטוח.

עלות תיקונים וירידת ערך

ליקויי בנייה בהגדרה מובילים לירידת ערך של הנכס, בטח שבטווח הארוך ובוודאי שבמידה והם לא מטופלים. למעלה מכך, ישנם ליקויים שלא ניתנים לטיפול ברמה שתאפשר לנכס להגיע למצב המקורי שבו הוא היה אמור להיות. במקרים בהם מדובר על ליקוי שניתן לתקן אותו, בדיקת בית יד שנייה תעניק את התמונה הבהירה ביותר לגבי מצבו האמתי של הנכס בזמן נתון ובהתאם לכך גם לספק את הטיפול הנדרש.

חשוב לעשות את ההבחנה שבין הערכת עלות התיקונים במקרים של לקויות בנייה, אלה מבוצעות באמצעות בדיקת דירה יד שנייה, ואילו קביעת ירידת ערך שהיא הערכת ליקויים שלא ניתנים לתיקון, בדיקה שמתבצעת על ידי שמאי מקרקעין. בכל מקרה חשוב מאד לבצע בדיקה מקיפה ויסודית של לקויות בנייה ובמידה וקיים חשש לגבי לקות שלא ניתנת לתיקון חשוב לקבל ייעוץ מקצועי על מנת לבאר את המצב ולקבל את הזכויות המגיעות לכם.