הטרדה מינית – האם זה פלילי?

הטרדה מינית

עורך דין פלילי אמנם מתעסק רבות במקרים של פלילים כגון רצח והריגה, אונס ושוד וכיוצא באלה, יחד עם זאת, חשוב מאד להפנים שהחוק הפלילי הוא הרבה יותר רחב, ומתרחב.

בשנים האחרונות השתנו פני הדברים בחברה ומה שהיה בעבר לגיטימי לא לגיטימי יותר. זאת ועוד, מתבצע גם עונש שבדיעבד, ולעיתים אף ברמה המשפטית בגין מעשים שנעשו בעבר. יש לזה השלכות קריטיות והרבה פעמים מחירן בקריירה של אדם ואף מאסר בפועל, גם אם מדובר על מקרה שקרה בעבר ולווה בלגיטימציה חברתית מלאה. עורך דין פלילי במקרים כאלה הוא האדם החיוני שחייב להיות גם הקרוב ביותר.

עורך דין פלילי למקרים של הטרדות מיניות בעבודה

הטרדה מינית בפרט בעבודה היא עילה להגשת תלונה במשטרה ומעבר על סעיפים מסוימים של העברה מהווים עברה פלילית חמורה. חשוב מאד להפנים זאת, בפרט על רקע ריבוי הפניות והתלונות שיש למשטרה ולבתי המשפט על רקע זה.

אחד הסעיפים החמורים ביותר בסוגיות של הטרדה מינית מתייחסים לנושא של העברת סרטונים ללא אישור שחושפים זוויות ואיברים אינטימיים של אדם. בשנים האחרונות חלה עלייה עצומה ומטרידה מאד של משלוח סרטונים שחושפים אנשים באופן אינטימי מבלי לקבל את הסכמתם לכך. לאור התופעה המטרידה ורחבת ההיקף תוקן החוק והכריע את הסוגיה כעברה פלילית חמורה.

מדוע חיוני שהמעסיק יפנה אל עורך דין פלילי במקרה של הטרדות מיניות

לא משנה אם מדובר על מקרה של מנהל שמטריד מועסקת, עובדת שמטרידה עובדת אחרת או כל תופעה שהיא שנוגעת בסוגיות של הטרדה מינית במקום העבודה, לא די לתת לעובדים לסגור את זה בינים לבין עצמם ובטח לא לנסות לסגור את זה באופן שקט. המשמעויות תהיינה הרות אסון כפי שאנחנו יכולים לראות במקרים רבים כל כך בימינו.

לעומת זאת, מה שנדרש לעשות, בעיקר מצדו של המעסיק, הוא לגבות את עצמו מבחינה משפטית ולספק את תמיכה הנחוצה למי שנפגע תחת קורת חסותו.

המעסיק מחויב על פי חוק לספק לעובדים שלו סביבת עבודה בטוחה ומוגנת בפרט בסוגיות של הטרדות מיניות. במקרה של תביעה על הטרדה מינית מקום העבודה חשוף לתביעה אזרחית בגין חשיפה לגרימת נזיקין ולכן חשוב מאד להיוועץ עם עורך דין פלילי מבעוד מעוד.

התאמת סביבת העבודה וייעוץ עם עורך דין פלילי

סוגיית ההטרדות המיניות היא סוגיה מהותית ומשמעותית ומעסיקים רבים מפנימים זאת ומתייחסים לכך בהתאם. האחריות להתאים את מקום העבודה מוטלת על כתפיו של המעסיק שנדרש לוודא שמקום העבודה הינו בטוח ובטיחותי עבור העובדים, ובפרט בטוח לעבודה במונחים של הטרדות מיניות.

על מנת לוודא שאכן נעשה כל מה שאפשר, מעסיקים רבים נעזרים בשירותיו של עורך דין פלילי מבעוד מועד כדי לקבל הנחייה מלאה וברורה בדבר ההיבטים השונים של בטיחות מקום העבודה, כך שהתאמת המרחב והניקוי שלו מאיומים מסוג זה נעשה בליווי גורם מקצועי. באופן כזה אפשר להתאים את הסביבה ומידות המיגון שלה עוד בשלבי התכנון של מרחב העבודה. נכון שעל התנהגות אנושית קשה לשלוט, בוודאי שמראש, יחד עם זאת, הסביבה משפיעה עלינו מאד, וככל שמתאימים את המרחב באופן מתוכנן כך ניתן לייצר בקרה גבוהה יותר ולהפחית באופן משמעותי את ההסתברות להתרחשות.