תביעות קטנות – איך לנהל תביעה שלב אחר שלב

תביעות קטנות

תביעות ובתי משפט זה דבר מסובך. "תביעות קטנות" הוא מסלול מיוחד בתחום זה, אשר מספק אלטרנטיבה פשוטה הרבה יותר. הדבר רלוונטי, כאשר מדובר בתביעה עד סכום של 33,800 ש"ח. כך עושים זאת:

יצירת קשר עם עורך דין

ניתן להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, גם ללא עורך דין או צורך בידע משפטי. זה הוא אחד מהיבטי הפשטות, שבהם הוא שונה מהותית מהליך משפטי רגיל. עם זאת, הסתייעות בעורך דין מותרת והיא תבטיח שתמצו את האפשרויות בתהליך זה. למעשה, ייתכן שבהמשך יידרש גם ביצוע אישור מסירה משפטי באמצעות חברת משלוחים ייעודית, כך שעבורו תזדקקו לעוד בעלי מקצוע. חשוב לציין, שייצוג בידי עורך דין במקרה של תביעות קטנות, דורש אישור לכך מראש, מבית המשפט.

היערכות

בעזרת עורך הדין, תערכו לקראת התביעה. ראשית, תבינו האם יש טעם לפנות לבית המשפט לתביעות קטנות. סמכותו מוגבלת לתחומים מסוימים. הוא לא דן, למשל, בענייני יחסי עבודה. כמו כן, צריך שתהיה "אישיות משפטית" ספציפית שאותה אתם מתכוונים לתבוע (אם זה עסק, האם תובעים את בעליו?). עורך הדין גם יסייע לכם להחליט אילו מסמכים חשוב לצרף. אם מדובר בתאונת דרכים למשל, דרושים מסמכים כמו צילומים מזירת התאונה. אגב, בית משפט לתביעות קטנות חריג גם מבחינת ראיות – הוא יכול לקבל ראיות מסוגים רבים יותר מהרגיל. לבסוף, ימולא טופס כתב התביעה.

הגשת התביעה

את כתב התביעה יש להגיש למזכירות בית המשפט לתביעות קטנות. יש כמה כאלה ברחבי הארץ ובוחרים את המתאים, על פי שורת כללים שיש בנושא זה (כמו מיקום מגורי הנתבע). עם הגשת התביעה, תידרשו גם לשלם אגרה, שגובהה אחוז אחד מסכום התביעה ובכל מקרה, לא פחות מסכום של 50 ש"ח. אפשרות חדשה יחסית, היא הגשת התביעה דרך רשת האינטרנט, באתר "נט המשפט".

לוודא קבלת כתב התביעה

ההליך המומלץ, הוא שלאחר חודש מהמועד שבו הגשתם את כתב התביעה, תבררו בבית המשפט האם הנתבע קיבל עותק ממנו. במידה ולא, ישנו כעת שלב חשוב של מסירה אישית לנתבע. אין הכוונה לכך שאתם אישית עושים זאת – הדבר נעשה באמצעות הדואר או עם שליח. כמובן, יש לעדכן את בית המשפט בהתפתחויות (להעביר לו את אישור המסירה).

כתב הגנה

לרשות הנתבע יעמוד כחודש, לשם הגשת "כתב הגנה", שבמידת הצורך תוכלו להשיב לגביו עם "כתב תשובה לכתב הגנה". אגב, במסגרת כתב ההגנה שיגיש הנתבע, גם מותר לו להגיש נגדכם תביעה, כולל כזו שלא קשורה בכלל לנושא שלגביו תבעתם אותו! במקרה כזה, תהיו אתם זכאים להגיש כתב הגנה.

המשפט עצמו

בבית משפט לתביעות קטנות, המשפט עצמו הוא הליך פשוט ומהיר יחסית. זאת, מאחר שמדובר על עניינים קטנים למדי. ההליך פחות פורמאלי מהמקובל בבתי משפט אחרים וישנו לרוב רק דיון אחד. פסק הדין מתקבל במקום או בתוך שבוע. השופט גם רשאי להפנות את ההחלטה לבוררות או גישור (בהסכמת הצדדים). במידה והנתבע לא התייצב לדיון, הדבר יוביל לרוב לקבלת תביעתכם. אם החלטת השופט לא נראית לכם, תוכלו לבקש רשות ערעור, מבית המשפט המחוזי. כלומר, אין כאן זכות אוטומטית לערער על ההחלטה, כמו בבתי משפט אחרים. רק אם בקשת רשות הערעור התקבלה, ניתן יהיה להגיש בקשת ערעור ממש.

לסיכום

ביחס להליך משפטי רגיל, אין ספק שההליך בתביעות קטנות פשוט ולרוב מהיר יותר. עם זאת, גם כאן חשוב לנהל את העניינים באופן חכם ושיטתי.