כדאי לדעת: הזכויות שמגיעות לחולי סרטן

חולי סרטן – אתם יודעים מהן הזכויות שלכם? אם לא, אתם לא לבד. רבים מחולי הסרטן אינם מודעים לזכויותיהם, מה שעלול לגרום להם להפסיד הטבות חשובות. במאמר זה, תוכלו לגלות על הזכויות הרפואיות והכלכליות שמגיעות לחולים בסרטן בישראל, כי הן עשויות לעזור לכם להתמודד עם המחלה בצורה טובה יותר.

זכויות רפואיות

חולי סרטן מקבלים הכול על חשבון המדינה. הם לא צריכים לשלם שום דבר על אבחון, טיפולים כימותרפיים, טיפולים רדיותרפיים, טיפולים הורמונליים או ביולוגיים, ואפשרות להצטרף לקבוצת תמיכה לחולי סרטן. בנוסף לכל אלה, חולי סרטן מקבלים הנחה על תרופות שאינן בסל הבריאות, וכן קופת החולים שלהם מממנת להם טיפולי שיניים. למשל, אם חולה סרטן צריך תרופת כימותרפיה שאיננה בסל הבריאות, הוא יקבל הנחה של עד 85% על מחיר התרופה, ואם החולה זקוק לטיפולי שיניים, קופת החולים שלו תשלם עד 100% מהעלות. הזכויות האלה נועדו לעזור לחולי סרטן להתמודד עם המחלה ולקבל את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.

זכויות כלכליות

חולי סרטן עוברים טיפולים קשים שלא פעם מונעים מהם לעבוד, ולכן הם עשויים להיות זכאים לקצבות כלכליות מהמדינה. הקצבה הראשונה היא קצבת נכות כללית. היא ניתנת לחולים שנקבעה להם נכות רפואית של לפחות 20%. הקצבה הזאת היא כמו משכורת חודשית שמטרתה להבטיח לחולה הכנסה בסיסית כדי שיוכל לפרנס את עצמו ואת משפחתו. הקצבה השנייה היא קצבת שירותים מיוחדים. היא ניתנת לחולים שיש להם קשיים בביצוע פעולות יומיומיות, כמו רחצה, אכילה או התלבשות. הקצבה הזאת היא גם כמו משכורת חודשית שמטרתה לממן את העזרה שהחולה זקוק לה, כדי להסתדר בחיי היום יום. הינה כמה דוגמאות לעזרה שהחולה יכול לקבל מכספי הקצבות:

  • סיעוד בבית או בבית החולים
  • עזרה בבישול, ניקיון או כביסה
  • עזרה ברכישת תרופות או ציוד רפואי
  • עזרה בטיפול בילדים או בני משפחה אחרים

פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

בנוסף לזכויות הרפואיות והכלכליות, חולי סרטן יכולים לקבל פיצוי חד פעמי מהמדינה. מענק זה נקבע לפי כמה קריטריונים: סוג הסרטן, שלב המחלה, גיל החולה ורמת ההכנסה שלו או של הוריו. הקריטריונים הרפואיים קובעים כמה קשה המחלה, כמה סיכוי יש להחלמה וכמה זמן צפוי לחולה עד להחלמה. רמת ההכנסה קובעת אם החולה או הוריו יכולים להתמודד עם ההוצאות הכרוכות במחלה, וועדה רפואית קובעת את גובה המענק שיכול להגיע עד 100,000 ש"ח.

כיצד לקבל את הזכויות וההטבות?

חולי סרטן זכאים להרבה זכויות והטבות, אבל כדי לקבל אותן, צריך לדעת איך. הדרך הראשונה היא לפנות לגורם הרלוונטי. יש כמה גורמים שיכולים לתת זכויות והטבות לחולי סרטן, והם:

  • המוסד לביטוח לאומי: נותן קצבה, פטור מתשלום תרופות ועוד.
  • קופות החולים: נותנות פטור מתשלום תרופות, הנחות על טיפולי שיניים ועוד.
  • משרד הבריאות: נותן מימון לטיפולים מיוחדים, בדיקות גנטיות ועוד.

אפשר לפנות לגורם הרלוונטי בעצמכם או לבקש שמישהו אחר יפנה בשבילכם. אם אתם מתקשים בעצמכם, יש כמה ארגונים שמסייעים לחולי סרטן לממש את הזכויות וההטבות שלהם, כך שאפשר לפנות לעובדים סוציאליים באגודה למלחמה בסרטן, בעמותות שונות, כמו עמותת לתת תקווה, אם מדובר על ילד חולה, או במרכזי מיצוי זכויות.

לסיכום

חולי סרטן בישראל זכאים לטיפול רפואי מלא, לסיוע כלכלי ולפיצוי חד פעמי. הזכויות האלה נועדו להקל על החולים להתמודד עם המחלה ולאפשר להם לחזור לשגרת החיים שלהם. כדי לקבל את הזכויות וההטבות, חולי סרטן צריכים לפנות לגורם הרלוונטי, כגון המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים או משרד הבריאות. אם הם מתקשים בעצמם, הם יכולים לפנות לעובדים סוציאליים באגודה למלחמה בסרטן או במרכזי מיצוי זכויות.