מתי ארגון צריך עורך דין פלילי?

עורך דין פלילי

ישנו מנעד די רחב של מצבים שבהם עורך דין פלילי הוא יועץ חיוני עבור ארגונים מכל הענפים, הן בתהליכים שמטרתם להקדים תרופה למכה וכמובן שבמצבים שהם פוסט מעשה. עברות צווארון לבן, מעילות פיננסיות, רשלנות מקצועית, חשיפה לסיכון ועד להטרדות מיניות.

תפקידו של מקום העבודה הוא לספק סביבה בטוחה ובטיחותית לעבוד בה, וכן גם לספק הגנה וטיפול הולם במהלך ולאחר תרחישים שמסכנים או חלילה גרמו נזק. הליווי המקצועי של עורך דין פלילי מאפשר למעסיק למלא את האחריות המוטלת עליו באופן מלא וכן להתמודד עם אירועים שונים באופן אופטימלי.

הטרדות מיניות במקום העבודה

אחת התופעות הנפוצות להחריד בסביבת העבודה היא תופעה של הטרדה מינית שמקבלת פנים שונות וטומנת בחובה נזק עצום שממדיו פשוט שערורייתיים. כמות התלונות שמתקבלות במשטרה על הטרדות מיניות במקום העבודה הולך ועולה ואכן יש מקום לשאול האם מדובר בתופעה שהממדים שלה גדלים או בתת אבחון של הבעיה בעבר. כיום תופעה שהייתה לגיטימית בעבר לא עוד לגיטימית בחיינו. מה שהיה לגיטימי בעבר לא זכה לכמות התלונות הראויה משום שהיה מקובל, אבל לא משום שהיה ראוי.

גם אם התופעה לא גדלה, ואולי אפילו הצטמצמה לאור אפקט ההרתעה, הלגיטימציה להתלונן עלתה. יותר ויותר נשים כיום מרגישות שזה לגיטימי להתלונן ואף להגיש תלונה רשמית במשטרה. אחת התופעות המטרידות והנפוצות ביותר במסגרת התופעה של הטרדות מיניות היא הפצה של סרטונים אינטימיים ללא הסכמת האדם שמצולם.

עם התפתחות הטכנולוגיה, ההסרטה וההפצה של הסרטונים הפכו נגישים יותר ותכופים יותר, כך שאנו עדים כיום לממדי ענק של התופעה. גם בסביבת העבודה. אי לכך תוקן החוק לפני זמן מה כך שהפצת סרטונים אינטימיים של אנשים הפכה לעבירה פלילית.

עבירות והעלמות מס

כמובן שהטרדה מינית היא רק אחת מהסכנות שיש לארגון בחשיפה פלילית, כאשר נפוצה לא פחות היא עברת מס. כדאי לדעת שבזמן האחרון הורחב החוק ועבירות מס, גם כאלו שעיקרן באי הוצאת חשבונית, או הוצאת חשבונית פיקטיבית נכנסו תחת הגדרה של עברות מקור וככאלה הפכו באופן אוטומטי לעבירות פליליות לכל דבר ועניין. יש לזה משמעות מהותית ונוכחות של עורך דין פלילי במצבים שאפילו חשודים בלבד הם קריטיים.

ישנו מנעד רחב מאד של עברות נוספות שהן בגדר עברות פליליות בארגון בניהם עברות של סחיטה, שימוש אסור במידע מסווג, קבלת שוחד ועוד. יש לכך משמעויות הרות לא רק על המואשם עצמו אלא על הארגון כולו, שתמיד יצטרך לתת את הדין. ארגונים רבים בוחרים לפנות למשרד עורכי דין כבר מהשלבים הראשונים לפעילות העסקית שלהם, תוך הקפדה בקבלת ליווי וייעוץ צמוד במטרה להבטיח את הפעילות העסקית ואת העתיד העסקי שלהם.

כמובן שליווי צמוד של משרד עורכי דין שמתמחה בפלילים הוא תעודת הביטוח הטובה ביותר מבחינה עסקית ומשפטית וככל שמדובר על דבר שבשגרה כך גם הפוטנציאל העסקי הוא גדול יותר מבחינת הארגון. יחד עם זאת ובהיקף פעילות קטן, חשוב לעבוד על פי צורך. כלומר גם אם אין לכם ליווי צמוד כדרך קבע, חשוב לפנות לשירות במידת הצורך ולא לחכות.

המאמר נכתב באדיבות אלעד שאול.