המדריך למלש"ב: למה צריך לצפות ביום הצו הראשון?

הנה הצו הראשון הגיע ואתם – צעירים וצעירות – נרגשים, משום שאתם עומדים לפני יום הגיוס לצה"ל. הצו הראשון הנשלח לכל חייל או חיילת לעתיד, מטרתו להתחיל את החיול. חשיבות של צו זה עליונה שכן זאת הפגישה הראשונה שלכם עם צה"ל. הצו שנשלח אליכם מהווה 'יריית הפתיחה' בדרך לשיבוץ נכון שיתאם את המשאלות והרצונות שלכם.

בקבלת הצו הראשון תקבלו מידע אודות מבחני מיון צפויים שישפיעו על השיבוץ שלכם, בעוד שנתונים חשובים שיקבעו פרופיל וייעוד הם מבחני קב"א. קב"א הם מבחנים שכוללים ראיונות אישיים ומבחנים פסיכוטכניים שמטרתם לשבץ אתכם לתפקיד מתאים ולנתב את דרככם (אם תשאפו לכך) לתפקידי קצונה או תפקידים מיוחדים וקרביים. כדי לדעת יותר כדאי לבדוק באתרים אינפורמטיביים מה עושים בצו ראשון.

פרופיל צבאי בצו ראשון

הצו הראשון נועד בין היתר לקבוע את הפרופיל הצבאי שלכם. הפרופיל הצבאי נקבע על ידי רופאים ובדיקות גופניות, וע"י קב"ן  שיבחן את הכשירות הנפשית שלכם לגיוס. פרופיל רפואי מסומן על ידי מספרים בטווח של 21 ועד 97 ורבים החיילים ששואפים לקבל פרופיל  97 שנחשב הגבוה ביותר ויכול לקדם לתפקידים קרביים ומעניינים.

מה צריך להביא לצו ראשון

כשאתם מגיעים ליום המיון של הצו הראשון חשוב להביא עמכם מסמכים כמו תעודת זהות או רישיון נהיגה, שאלונים רפואיים שנשלחו אליכם ויש למלא לפני ההתייצבות, הביאו צו התייצבות שקיבלתם בדואר ואישורים רפואיים במידה ויש פרטים שדרושים לקביעת הפרופיל הצבאי שלכם.

כשתתייצבו לצו הראשון תעברו מבחן מיון פסיכוטכני שיכלול פרטים בסיסיים עליכם. בין היתר תעברו מבחן בעברית שיבדוק את הבנת השפה ומבחנים שבודקים יכולות הנדסיות, הבנת צורות והבנת מתמטיקה. לאחר מכן תגיעו לראיון אישי עם מאבחנת שתאבחן את מידת ה"מורעלות" שלכם לגיוס – מה שישפיע על הקב"א. מומלץ להגיע ליום הזה לאחר שינה טובה, לאכול כמו שצריך ולהקפיד על תזונה נכונה כדי לשמור על ריכוז שיא ולתת את הכי טוב שלכם

המדריך למלשב- למה צריך לצפות ביום הצו הראשון

בדיקות רפואיות

ביום הצו הראשון תעברו בדיקה ותשאול על המצב הרפואי שלכם. במקום יערכו כמה בדיקות כמו בדיקת לחץ דם, גובה ומשקל, בדיקות ראיה ועוד. במידה ויש בעיה רפואית זמנית או ממושכת, יש לציין אותה ולצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים. גם עבור הבדיקות האחרות יש להביא מסמכים שמאשרים אבחנות כמו דיסלקציה, דיסקלקוליה וכדומה. אבחנות אלה יספקו תמונה רחבה יותר למאבחנים של צה"ל.

ההשפעה של הצו הראשון על הגיוס שלכם לצה"ל

חשוב לדעת כי כל שלב בתהליכים של הצו הראשון משפיע על הצבתכם בתפקיד כזה או אחר. פרופיל גבוה או נמוך ישפיעו מבחינת רמת הכושר הגופני והמסוגלות של התפקיד המיועד, כמו תפקיד משרדי לעומת קרבי. רמת משכל ואינטליגנציה ישפעו על עתודה לקצונה או קבלת תפקידים מעניינים ומורכבים. לכן אפשר לבצע הכנות למבחן כמו לעבור על מבחנים פסיכוטכניים לדוגמא, לבצע סימולציות של ראיון אישי ולהכין מסמכים רלוונטיים. בכך תוכלו להתכונן טוב יותר אל הצו הראשון. בהצלחה!